Лист у МОЗ

Лист у МОЗ

На початку червня БФ “Передчасне щастя” зіткнувся з неочікуваною для себе ситуацією, яка збила нас з пантелику – як так?…це ж найрідніші люди!..

Ми вирішили написати лист у Міністерство охорони здоров*я з проханням внести зміни до Закону України «Про донорство крові та її компонентів». Наразі чекаємо на відповідь і сподіваємося на позитивне вирішення питання.
П.С: Дякуємо Sergiy Kubanskyy за юридичну допомогу у правильному написанні і оформленні листа.
Лист далі:

Благодійна організація «Благодійний фонд «Передчасне щастя» засвідчує Вам повагу та звертається з питань реалізації державної політики у сфері донорства та забезпечення права людини бути донором в Україні.
До БФ «Передчасне щастя» звернулась громадянка Республіки Казахстан за допомогою в організації донорської допомоги. Справа в тому, що, тимчасово перебуваючи в Україні, вказана громадянка передчасно на 26 тижні гестації народила дитину. Дитина народилась з екстремальною низькою вагою – вона потребувала тривалого виходжування та лікування. Однією з маніпуляцій, яка була необхідною для новонародженої дівчинки, була – переливання крові.
Мати дитини звернулася до БФ «Передчасне щастя» тому, що їй необхідно було допомогти знайти 5-6 донорів, які б здали кров для переливання плазми її дитині. В процесі реалізації цього завдання, ми зіткнулись з проблемою наступного характеру.
Батько новонародженої дитини, також громадянин Республіки Казахстан, і який виявив бажання стати донором, не зміг реалізувати своє право стати донором та здати кров для власної доньки у столичному Центрі крові лише з тієї підстави, що він є іноземним громадянином. Тобто батько не зміг допомогти власній дитині тому, що він не є громадянином України.
На наш погляд, ця ситуація є штучною та не відповідає нормам Загальної декларації прав людини та низці міжнародних правових актів, і полягає в тому, що людина обмежується у власних правах, в тому числі у праві бути донором, лише з підстави неналежності до громадянства певної держави.
Вказана дискримінаційна норма, на жаль, закріплена у нормах національного законодавства, зокрема, Закону України «Про донорство крові та її компонентів». Цим нормативним актом визначено, що донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.
Однак, погодьтесь, що це ненормально, коли батько чи мати не можуть допомогти власній дитині власною кров’ю лише тому, що вони не є громадянами нашої держави. Крім того, такі ситуації можуть прямо ставити під загрозу життя та здоров’я людей, навіть найменших, що є антигуманним та злочинним.
Зважаючи на вищевикладене, звертаємось до Вас з проханням ініціювати внесення змін до Закону України «Про донорство крові та її компонентів» та визначити право бути донором дієздатної фізичної особи (незалежно від громадянства) віком від 18 років, яка пройшла відповідне медичне обстеження і в якої немає протипоказань, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.
Звертаємо Вашу увагу на те, що вирішення цього питання є вкрай важливим, адже кожна 10 дитина в світі народжується передчасно. І такі ситуації, коли іноземні громадяни вимушені народжувати передчасно в Україні, трапляються також дуже часто. Не у всіх них є родичі чи знайомі в нашій державі, які б могли стати донором для малюка. І в цій ситуації є вкрай важливим надати право та можливість безпосередньо батькам стати донором для власної дитини.
Сподіваємось на Ваше розуміння і позитивну участь у вирішенні цієї проблеми.
З повагою
Директор Олеся Марчук